Specification
Connectivity
Connection Modes
Bluetooth 5.0
Operating distance
8-10 m, 360° coverage
USB type
N/A
Nano USB receiver
No
Nano USB receiver storage compartment
Yes
Sensor
DPI
800, 1000, 1200, 1600
Default DPI
1200
Max. DPI
1600
Tracking technology
Optical
Control
Left-right handed use
Left-right handed
Scroll wheel
Yes
Controls
Left, right, mid, DPI, ID
Number of buttons
5
DPI button
Yes
On/off button
Yes
Programmable buttons
No
Suitable surface
non-reflective flat surface
Indicators
Connection status
Features
Silent click
Customized
DPI adjustable
Yes
Drivers
No
Ergonomic design
Yes
Lighting
No
Other features
No
Power
Battery included
No
Rechargeable battery
No
Number of battery
2
Battery type
AAA
Dimensions
Height
37.6 mm
Width
105.4 mm
Depth
68.4 mm
Weight
59 g
Compatibility
Windows XP/VIsta/7/8/10
Yes
macOS
Yes
iOS
Yes
Android
Yes
Chrome OS
Yes
Model Information
Model name
G-222-2-L
Color
Customized
Connectivity |
|
| Connection Modes | Bluetooth 5.0 |
| Operating distance | 8-10 m, 360° coverage |
| USB type | N/A |
| Nano USB receiver | No |
| Nano USB receiver storage compartment | Yes |
Sensor |
|
| DPI | 800, 1000, 1200, 1600 |
| Default DPI | 1200 |
| Max. DPI | 1600 |
| Tracking technology | Optical |
Control |
|
| Left-right handed use | Left-right handed |
| Scroll wheel | Yes |
| Controls | Left, right, mid, DPI, ID |
| Number of buttons | 5 |
| DPI button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Programmable buttons | No |
| Suitable surface | non-reflective flat surface |
| Indicators | Connection status |
Features |
|
| Silent click | Customized |
| DPI adjustable | Yes |
| Drivers | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Lighting | No |
| Other features | No |
Power |
|
| Battery included | No |
| Rechargeable battery | No |
| Number of battery | 2 |
| Battery type | AAA |
Dimensions |
|
| Height | 37.6 mm |
| Width | 105.4 mm |
| Depth | 68.4 mm |
| Weight | 59 g |
Compatibility |
|
| Windows XP/VIsta/7/8/10 | Yes |
| macOS | Yes |
| iOS | Yes |
| Android | Yes |
| Chrome OS | Yes |
Model Information |
|
| Model name | G-222-2-L |
| Color | Customized |