Specification
Connectivity
Connection Modes
2.4GHz wireless
Operating distance
8-10 m, 360° coverage
USB type
2.0
Nano USB receiver
Plug & play
Nano USB receiver storage compartment
Yes
Sensor
DPI
1200
Default DPI
1200
Max. DPI
1200
Tracking technology
Optical
Control
Left-right handed use
Left-right handed
Scroll wheel
Yes
Controls
Left, right, mid
Number of buttons
3
DPI button
No
On/off switch
Yes
Programmable buttons
No
Suitable surface
non-reflective flat surface
Indicators
Connection status
Features
Silent click
Customized
DPI adjustable
No
Drivers
No
Ergonomic design
No
Lighting
Single light
Other features
No
Power
Battery included
No
Rechargeable battery
No
Number of battery
2
Battery type
AAA
Dimensions
Height
23.3 mm
Width
105 mm
Depth
58.6 mm
Weight
54 g
Compatibility
Windows XP/VIsta/7/8/10
Yes
macOS
Yes
iOS
Yes
Android
No
Chrome OS
Yes
Model Information
Model name
G-221-2
Color
Customized
Connectivity |
|
| Connection Modes | 2.4GHz wireless |
| Operating distance | 8-10 m, 360° coverage |
| USB type | 2.0 |
| Nano USB receiver | Plug & play |
| Nano USB receiver storage compartment | Yes |
Sensor |
|
| DPI | 1200 |
| Default DPI | 1200 |
| Max. DPI | 1200 |
| Tracking technology | Optical |
Control |
|
| Left-right handed use | Left-right handed |
| Scroll wheel | Yes |
| Controls | Left, right, mid |
| Number of buttons | 3 |
| DPI button | No |
| On/off switch | Yes |
| Programmable buttons | No |
| Suitable surface | non-reflective flat surface |
| Indicators | Connection status |
Features |
|
| Silent click | Customized |
| DPI adjustable | No |
| Drivers | No |
| Ergonomic design | No |
| Lighting | Single light |
| Other features | No |
Power |
|
| Battery included | No |
| Rechargeable battery | No |
| Number of battery | 2 |
| Battery type | AAA |
Dimensions |
|
| Height | 23.3 mm |
| Width | 105 mm |
| Depth | 58.6 mm |
| Weight | 54 g |
Compatibility |
|
| Windows XP/VIsta/7/8/10 | Yes |
| macOS | Yes |
| iOS | Yes |
| Android | No |
| Chrome OS | Yes |
Model Information |
|
| Model name | G-221-2 |
| Color | Customized |
.490.png)