Specification
Connectivity
Connection Modes
Bluetooth 5.0, 2.4GHz wireless
Operating distance
8-10 m, 360° coverage
USB type
2.0
Nano USB receiver
Plug & play
Nano USB receiver storage compartment
Yes
Sensor
DPI
800, 1000, 1200, 1600
Default DPI
1200
Max. DPI
1600
Tracking technology
Optical
Control
Left-right handed use
Left-right handed
Scroll wheel
Yes
Controls
Left, right, mid, DPI, ID
Number of buttons
5
DPI button
Yes
On/off button
Yes
Programmable buttons
No
Suitable surface
non-reflective flat surface
Indicators
Battery level, DPI, connection status, wireless mode
Features
Silent click
Customized
DPI adjustable
Yes
Drivers
No
Ergonomic design
No
Lighting
No
Other features
Nano Type C receiver and storage compartment available
Power
Battery included
Yes
Rechargeable battery
Yes
Number of battery
1
Battery type
Li-polymer battery (502535, 400 mAh )
Dimensions
Height
26.6 mm
Width
117 mm
Depth
57.5 mm
Weight
55 g
Compatibility
Windows XP/VIsta/7/8/10
Yes
macOS
Yes
iOS
Yes
Android
Yes
Chrome OS
Yes
Model Information
Model name
G-151-T
Color
Customized
Connectivity |
|
| Connection Modes | Bluetooth 5.0, 2.4GHz wireless |
| Operating distance | 8-10 m, 360° coverage |
| USB type | 2.0 |
| Nano USB receiver | Plug & play |
| Nano USB receiver storage compartment | Yes |
Sensor |
|
| DPI | 800, 1000, 1200, 1600 |
| Default DPI | 1200 |
| Max. DPI | 1600 |
| Tracking technology | Optical |
Control |
|
| Left-right handed use | Left-right handed |
| Scroll wheel | Yes |
| Controls | Left, right, mid, DPI, ID |
| Number of buttons | 5 |
| DPI button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Programmable buttons | No |
| Suitable surface | non-reflective flat surface |
| Indicators | Battery level, DPI, connection status, wireless mode |
Features |
|
| Silent click | Customized |
| DPI adjustable | Yes |
| Drivers | No |
| Ergonomic design | No |
| Lighting | No |
| Other features | Nano Type C receiver and storage compartment available |
Power |
|
| Battery included | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery | 1 |
| Battery type | Li-polymer battery (502535, 400 mAh ) |
Dimensions |
|
| Height | 26.6 mm |
| Width | 117 mm |
| Depth | 57.5 mm |
| Weight | 55 g |
Compatibility |
|
| Windows XP/VIsta/7/8/10 | Yes |
| macOS | Yes |
| iOS | Yes |
| Android | Yes |
| Chrome OS | Yes |
Model Information |
|
| Model name | G-151-T |
| Color | Customized |





